Zdá se, že Asociace.BIZ vědomě porušuje vlastní stanovy

Na úvod by bylo dobré představit, kým by vlastně měla být Asociace dodavatelů internetových řešení dle slov na jejich webu:

„Asociace dodavatelů internetových řešení Asociace.BIZ vznikla z potřeby sdružit renomované internetové agentury do profesní asociace, která by chránila a prosazovala jejich zájmy. Posláním asociace je rovněž kultivace trhu a podnikatelské etiky, spoluvytváření technických standardů, vzdělávání a v neposlední řadě charitativní činnost. Kromě řady publikací, seminářů a konferencí je nejvýznamnějším projektem asociace každoroční soutěž o nejefektivnější internetová řešení Internet Effectiveness Awards.“

Pokud si všimnete, v tomto textu se mimo jiné hovoří o podnikatelské etice a obsahuje i řadu dalších krásně znějících slov. Pokud se ale podíváte na výsledek poslední valné hromady Asociace.BIZ, zjistíte, že „je něco shnilého ve státě českém“. Pokud si dáte tu práci a projdete stanovy, narazíte v podmínkách členství, konkrétně v bodu 8. těchto stanov na následující text:

Stanovy Asociace.BIZ

Je zajímavé, jak se tedy může stát, že Asociace.BIZ přijme mezi své řádné členy společnost, která byla dle výpisu z Justice.cz zapsána do OR 16. 12. 2011? Při pohledu do OR zjistíte, že předseda Asociace.BIZ Michal Kříž je současně i předsedou představenstva dané společnosti. Došlo snad na poslední valné hromadě ke změně stanov?

Tomáš Jindříšek a Dark Side
Disclaimer: Někteří z členů Asociace.BIZ jsou i velmi váženými klienty Flevea. Tento článek není namířen proti kterémukoliv z členských subjektů, nýbrž proti existenci a chování instituce Asociace.BIZ jako takové.

33 komentářů u „Zdá se, že Asociace.BIZ vědomě porušuje vlastní stanovy

 1. David Špinar

  Hele, Dufe, je zbytečný to jakkoliv skandalizovat, protože to je vlastně úplně jednoduché. Hlasovalo se o tom na úrovni valné hromady, protože jen ona mohla udělit výjimku oproti stanovám. Valná hromada na takové rozhodnutí má samozřejmě právo a rozhodla se, že Dark Side za člena přijme.

 2. duf Autor příspěvku

  @David: Ano, slyšel jsem, že to muselo projít valnou hromadou, která to v principu musela schválit, ale samo o sobě je to malá domu až to hezké není :-) Představ si, že budeš agentura, která je na trhu ani ne 1 měsíc a zažádáš o vstup do Asociace.BIZ. Schválně, jakou obdržíš zpětnou reakci. :-)

 3. Viktor Bezdek

  Davide, mas pravdu jen tak napul. Na valne homade A.BIZ jsme nejdrive odhlasovali, ze si vyslechneme, co nam chce Dark Side sdelit a pote jsme o prijeti hlasovali na zaklade prislibu splneni predpokladu v roce 2012. Prislib byl bran v uvahu, protoze core team DS ma velmi uspesnou historii a mimo jine jsou to prispevky do asociace, ze kterych se poradaji akce typu IEA. V pripade, ze v roce 2012 DS nesplni predpoklad, bude z A.BIZ vyloucena.

  Jeste k Michalovi Krizovi – nabizel tam svou funkci k dispozici, prave aby to nepusobilo jako interni tlacenka. Za me je prijeti DS velmi nestandardni postup, ktery ale neni v rozporu se stanovami.

  A btw vysvetli mi, proc mam pocit, ze A.BIZ vnimas jako koncentrovane zlo? :)

 4. duf Autor příspěvku

  @Viktor: To máš jednoduché. Je to z mého pohledu organizace, která si za členské příspěvky 1 ročně pořádá udílení cen v 90% vlastním členům, organizace, která se tváří jako „oborová podpěra“, ale ve výsledku je to takový digitální „mikrosvět“ sám pro sebe.

 5. duf Autor příspěvku

  @Viktor: A jinak co se týká Michala a jeho funkce, alespoň za to dávám palec nahoru.

 6. Viktor Bezdek

  @Davidek: Verejne mineni o IEA jako akci, kterou si porada ABIZ jsme taky resili. Koukni se na vysledky a nemystifikuj. Cca 60% projektu v IEA je mimoasociacnich. Proc by se poradala soutez, ktera by byla cinknuta?

 7. duf Autor příspěvku

  @Viktor: Netvrdím, že je cinknutá, ale jednoúčelová, to je rozdíl :-)

 8. duf Autor příspěvku

  V první řadě mi jde o to, že podobné kroky jen znevažují už tak dost diskutovaný smysl Asociace.BIZ. Pokud je valná hromada ochotna dobrovolně obcházet pravidla, které si sama určila, jedná se podle mého názoru o instituci, ke které není možno mít důveru – pak ať se nikdo nediví, že se neustále objevují tvrzení jako „jedná se o kartel“ atp. :-) Ve výsledku si za to podobnými rozhodnutími může ABIZ sama.

 9. Jan Bezděk

  Dobrý den,

  k IEA: potvrzuji, co říká Viktor. SiteOne se v IEA zůčastnila se 4 projekty, jako členové ABIZ tak trošku vidíme do pozadí hlasování a ujišťuju všechny, že kdyby bylo cokoliv neregulérní, nepůjdeme do toho a okamžitě z ABIZ vystoupíme.

  Lidé organizující IEA udělali neskutečný kus práce. Prakticky ve svém volném čase, nebo na náklady firmy, ve které pracují. Nejde jen o to zorganizování – je třeba vyjednat partnery, připravit prezentace, vymyslet scénář, diplomy, kreativu – část mimochodem dělali i moji kolegové v SiteOne během pracovní doby – zadarmo. Internet projekt dodal CMS, atd.

  Po ukončení soutěže si všichni sednou, probírají, co se povedlo, co je třeba zlepšit apod. Bavíme se o tom otevřeně snažíme se, aby každý ročník byl lepší, než ten předchozí.

  @Duf – upřímně buďte rád, že existují lidi, který pro „scénu“ (obor) něco dělají. Trh je třeba kultivovat, popularizovat novinky, atd… Z podobných soutěží mají prospěch i ti, co se neúčastní, protože klienty je třeba učit, co všechno je dneska možné udělat. Je to jediný způsob jak získat budgety na projekty, které mají vychytávky, jdou s dobou a je zábavné na nich pracovat.

  Pokud se ztotožujete z výše uvedeným odstavcem a máte zájem přispět sám, napište Honzovi Bambasovi a pomožte s příští IEA. Poznáte, jak to celé funguje. Věřím, že svůj názor poopravíte.

  S pozdravem
  Honza Bezděk
  SiteOne

 10. Štěpán BInko

  Zřejmě je zbytečné cokoli vysvětlovat, protože vidím, že pro DUFa je ABIZ doslova ztělesněním zla ;-). Mě by jenom zajímalo, o jakou malou domů mělo jít. Co si tak ten Michal s Tomášem přihráli. Víc práce, nic jiného. Ano, je to nestandardní krok a mj. právě proto správní rada odmítla udělit doporučení k přijetí a přenesla to na nejvyšší orgán – VH. A VH rozhodla jasnou většinou a měla k tomu své důvody. Oba dotyční v ABIZu nemálo odpracovali a členové si toho byli vědomi. Jsou přínosem v každodenní činnosti i rozvoji Asociace. A IEA? Nevím, ale má smysl na to reagovat? Vždyť objektivní skutečnost a jasná fakta napsané zcela vyvrací. Soutěž není ani cinknutá, ani jednoúčelová a už vůbec nejde o udílení cen z 90% vlastním členům. Přihlášená řešení, shortlisty a výsledky snad hovoří za vše. Ale i tak dík za názor z makrosvěta. Až budu jako člen správní rady příští rok navrhovat členy poroty, vím, kam poslat pozvánku ;-).

 11. duf Autor příspěvku

  @Štěpán: Díky za reakci. Jen se trochu vrátím k tomu, co jsem odpovídal Davidovi už v jednom z prvních komentářů – udělali byste to samé v případě, že by se nejednalo o Michala s Tomášem? Tzn. je objektivita VH Asociace.BIZ opíratelná o reálné hodnocení účastníků? Znám většinu zástupců členů ABIZu a vím, jaké jsou mezi nimi osobní vztahy, proto by mě zajímalo – chovala by se ABIZ stejně v případě, že by se přihlásil kdokoliv jiný s podobně nestandardním požadavkem? Jsem přesvědčen o tom, že by to zdaleka tak růžové nebylo.

  Co se týče IEA, budu se těšit :-)))

 12. Viktor Bezdek

  Smysl je jasny – sdruzovat odborniky v oboru a to se take deje. Nevzpominam si na nic, co by asociace udelala zleho. Pro verejnost porada soutez, kterou z casti clenove plati. Kde je teda problem? V tom, ze je IEA prostor k prezentaci clenu? Stejnou moznost ma jakakoli mimoasociacni entita, za stejnych podminek. Mimo jine se tim prezentuji nasi klienti, coz je taky dobre. Bylo by fajn, kdybys zkusil byt konkretni a rekl mi, proc asociaci vninas negativne a ja se nad tim mohl zamyslet.

 13. duf Autor příspěvku

  @Jan: Honzo, snad jen jeden poznatek – odkdy si vykáme? (zeptej se bratra) :-) Nepopírám, že je kolem IEA množství práce, znám to z Junior Internetu, který se letos pořádá už 13. rokem. Přesto se ptám – dávala by celá ta práce pro členy ABIZu smysl, kdyby to nebyla soutěž, do které sami přihlásí své projekty a pak si hrdě na web přidávají „významná internetová ocenění“? (Jen k zamyšlení.)

 14. Štěpán BInko

  Tady mohu odpovědět jenom za sebe. Já osobně bych v takovém případě ruku nezvedl a to ani na SR pro doporučení, ani na VH jako řádný člen. Ale myslím, že ta otázka stojí na zcela zcestném základě. Jaká VH je „objektivní“? Já nemám objektivní ani ve firmě (v té či oné). Vždy jde o subjektivní rozhodování jednotlivých účastníků VH. No a tady jsem se snažil vysvětlit, že když někdo pro ABIZ doslova dýchá, věnuje svůj soukromý čas obrovskému penzu práce a ještě proaktivně ABIZ někam tlačí, je na místě, aby členové zvážili všechna pro a proti a případně, na základě subjektivního názoru, udělili výjimku. A to se stalo. Jinak s pozvánkou si tě píšu :-).

  P. S. Jestli si Viktor nepamatuje, že si tykáte, tak v poho. To se stává ;-).

 15. duf Autor příspěvku

  @Viktor: Jak nedávno řekl Dušan Šimonovič: „V ČR je tolik konferencí, jako na Slovensku úspěšných startupů“. Něco v tom smyslu, jestli by nebylo lepší pracovat, než pořádat každé 2 týdny další a další marketingovo-digitální konference. Takže asi tak. :-)

 16. duf Autor příspěvku

  @Štěpán: Viktor jo, ale Honza asi nevzpomíná na večery, co jsem strávil hučením do Viktora mimo jeho pracovní dobu v SiteOne :-)))

 17. Štěpán BInko

  A na druhou otázku se mi odpovídá ještě lépe – dávala by smysl. Zrovna IP a celá řada agentur jsme toho důkazem. Platíme IEA a podílíme se na přípravě bez toho, aniž bychom tam cokoli hlásili. Třeba my jsme snad průřezem všech ročníků podali 3–4 přihlášky. Jsou agentury, které nehlásí nic. A přesto platí a podílí se na přípravách. Jde o naprosto otevřenou soutěž, které je férová a neplatí, cos napsal v úvodu. Na druhou stranu nezastírám, že cílem je propagovat ABIZ a členy, ale to je snad naprosto legitimní. Tedy děje-li se tak v otevřeném a férovém prostředí a tím IEA je.....

 18. duf Autor příspěvku

  @Štěpán: A jinak na otázku „Jaká VH by měla být objektivní?“. Například ta, která vystupuje za organizaci, která se tváří jako „oborový mentor“. Nejméně tam by to mělo fungovat, jinak je to spíš úsměvné.

 19. Štěpán BInko

  Srry, já si zase spletl V a J, v poho. No i to se stává… :-)

 20. Jan Bezděk

  @David Šmehlík – čau Davide, promiň, mě nenapadlo, že někdo v tvém věku ještě používá přezdívky a neznal jsem jí.

  Ad IEA, jestli se ti ta soutěž nelíbí, tak se nezůčastňuj (nebo uspořádej lepší). Jestli se ti nelíbí ABIZ, tak do ni nevstupuj a pracuj na své vlastní firmě a nekritizuj osatní. Je to zbytečná ztráta tvého času.

 21. Štěpán BInko

  DUF – yes! Ale příští týden, ta moje mateřská školka mi už vyblokovala všechny zdroje… ;-). Co se přijetí DS týče, opravdu na tom nevidím, vzhledem k předloženým zárukám a zárukám v představitelích, rozpor s funkcí „oborového mentora“. Ale i tady přiznávám právo na subjektivní názor :-).

 22. Viktor Bezdek

  Panove, jste skveli a fakt me to tu s vama bavilo, ale prisel vecer a s vecerem i unava. Pokud se pujde na pivo, tak se rad pridam. Jdu vyluxovat lednicku a hibernovat, tak se tu mejte ;)

 23. Štěpán BInko

  Souhlas. Pivo a kus žvance k tomu, tam si probereme naše rozpory, můžeme se hezky pohádat a vjet si do vlasů, prostě taková digitální pohoda. Beru. Příští týden?

 24. duf Autor příspěvku

  @Honza: Nick používám vlastně už jen tady, je to poslední „piece-of-history“. :-)

 25. duf Autor příspěvku

  @Štěpán @Viktor: Ok, nadhoďte termín na příští týden.

 26. Viktor Bezdek

  Davide, vzdyt jsem ti rikal, ze pristi tyden jsem na horach. Muzu od 6.2. kdykoli a nejlepsi by byla streda 8.2. tak od 19:00, coz?

 27. Jiří Sekera

  Davide, fakt není proč se vztekat… viz http://www.asociace.biz/…ani-asociace

  „Asociace dodavatelů internetových řešení Asociace.BIZ vznikla z potřeby sdružit renomované internetové agentury do profesní asociace, která by chránila a prosazovala jejich zájmy…“ — Michal Kříž, Prezident Asociace

 28. Ondrej

  Davide, ja bych se mozna pozastavoval nad jinymi castmi pravidel pro prijeti clena. Napriklad nad naprosto nelogickym pozadavkem na vysi jednotlivych zakazek nebo pocet fulltime zamestnancu. Nerika to nic o zkusenostech agentury, jejich kvalitach, velikosti jejich klientu (tj. moznosti ovlivnit nejviditelnejsi spektrum trhu), a takrka uplne to vylucuje clenstvi konzultacnich agentur, protoze v CR ve webovem byznysu jde malokdy ulovit ciste konzultacni zakazka presahujici 500kKc, natoz vicekrat rocne (vim co rikam, nekamaradime se zrovna s malymi rybami a v oboru plaveme uz peknych par let). Take pocet zamestnancu je v konzultacnim byznysu i pro slusny obrat obvykle potreba mensi, nebot neni prostor pro juniory, asistentky, atp. – prodavaji se zkusenosti, myslenky, ne „paperwork“ nebo „monkeywork“, tj. kazdy musi prinaset 100% hodnotu. A prehlizet to, ze internet uz je pro mnohe spolecnosti tak slozite a business-critical medium, ze fullservice agentury nejsou a nebudou pro klienty vsim (a je cim dal vetsi tlak na existenci na realizaci nezavislych konzultantu), je z dlouhodobeho hlediska nerozumne – alepson jestli ma byt A.B nejaky rozumny prurez trhem – aby nebyla prilis jednostranne zatizena…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..