Konference v ČR – proč, jak a za kolik?

Zjistil jsem, že je téměř nemožné popsat tenhle pocit do malého Twitter postu tak, aby nevznikl flame, proto mi odpusťte takový „mikro článek“.

Poslední dobou se ze všech koutů českého online písečku ozývají zprávy o dalších a dalších konferencích, na kterých prostě musíte být. Pár takových jsem za posledních pár let vymetl, ať už kvůli 30minut.cz či jako přednášející, workshopující či bůhvícoještědělající.

Jednou z podobných konferencí je jistě WebExpo. Skvělý počin Vaška Stoupy a lidí kolem něj, kteří uspořádali výtečnou konferenci poskytující skvělé speakery, zajímavý program a spoustu doprovodných akcí kolem. Jenže… Z WebExpa se stal moloch, který se začal projevovat mimo jiné i cenou účasti. Mnozí z vás jistě podotknou, že je cena na podobnou konferenci dobrá, nižší než jinde v Evropě… a tak dále, a tak dále. V tomhle tvrzení s vámi nemohu nic jiného než souhlasit, jenže…

Vaše účast na konferenci má pravděpodobně naprosto jiný důvod, než ta moje. Na prvním WebExpu jsme po 3 hodinách pochopili, že to, co je na té akci skutečně nejzajímavější, jsou setkání. Potkával jsem se tam s lidmi, které jsem dlouho neviděl, povídal s těmi, kteří bydlí v dálných končinách téhle země a za běžného roku jsme se setkali maximálně na PWP či některé podobné akci. A v tom je ten zakopaný pes – částka 4.000,– Kč je pro mě neakceptovatelná „z principu“, ne snad proto, že by byla vysoká nebo nízká, ale proto, že mi za setkání se známými z IT světa přijde naprosto šílená. Minulý rok jsem z celého programu WebExpa viděl jednu jedinou přednášku, a to byla Moly, kterou jsem chtěl vidět spíše z principu a nostalgie, než ze zájmu o webové standardy.

Naproti tomu jsme většinu času strávili s Arthurem, Pixym, Davidem Grudlem, Borkem a dalšími podobnými, které rád vídám i v „reálném“ světě a životě, kteří se mnou občas zajdou na pivo či posedět nad kytaru. Poslední dobou sleduji na Twitteru mnoho zpráviček od lidí, kvůli kterým mají takovéhle konference smysl, lidé „veřejně známí“, ti, které by chtěla většina účastníků poznat osobně a čekají, že tam budou. Ti říkají téměr jednohlasně následující: „Za to si jet povídat s lidmi prostě nezaplatíme 4.000,– Kč“. A já jim rozumím, já asi také ne…

12 komentářů u „Konference v ČR – proč, jak a za kolik?

 1. Martin Bohac

  Svata pravda, napsal bych to o dost ostrejc, dobry, zes to napsal za me.
  4000 za webexpo je uplne v nesmyslu, pro me to tim ztratilo uplne vyznam tam chodit. Jelikoz spousta zajimavych lidi si rekne to samy a tim padem je tam nepotkam.

 2. Jirin

  Zrovna včera jsem někomu říkal, že pro mě vypadalo Webexpo zajímavě první rok, měl jsem zaplacneo ale nakonec kvůli zdraví jsem nedorazil, ale aspoň tedy podpořil:-)

  Pak si ale organizátoři usmysleli, že čím dražší a čím více zahraničních hostů, tím lépe… Bohužel ne pro mě

 3. Michal

  Vše je to o tom, že Vašek má s akcí mnohem větší záměry než uspořádání „setkání pro lidi, co se celý rok nevidí“. Na jednu stranu jeho snažení ve vytvoření dostupné akce typu FOWD chápu, na stranu druhou bych taky byl pro nějakou neformálnější a levnější akci. Holt nikdy se nezavděčíte všem…

 4. duf Autor příspěvku

  @Michal: mám spíš trochu problém v tom, že mi Vašek přijde víc jako „geek“ než jako organizátor akce pro 2.000 lidí. už v minulém ročníku mi přišlo, že má pocit, že tam těch 2.000 lidí přišlo hltat přednášky o programování v Nette atp. když tam pak vidíš a posloucháš ty lidi, většina z nich tam byla proto, že chtěli vidět Davida, případně proto, že se tam potkali s dalšími 50 vývojáři, se kterými se do té doby vídali jen na fórech. jediný „meeting room“ byl plac před hlavní přednáškovou budovou, kde ti lidí stáli i v dešti jen proto, že si neměli kde jinde povídat. já ti nevím… geek konference ano, vývojáři ano, ale stejně 70% tvoří meet-upy.

 5. Radek Hulán

  Většina z těch 2.000 lidí to ale Davide nebere jako setkání, ale jako konferenci, kde (1) se něco málo dozvědí, (2) kterou jim platí zaměstnavatel a nikoliv oni samotní, takže 4t Kč neřeší, (3) kde dva dny nemusí do práce, (4) kde se mohou drobně socializovat a vypadnou z denní zaměstnanecké rutiny ;)

  A toto pravidlo platí pro většinu konferencí.

  A pak je zde další hromada účastníků – studenti. Ti to mají za pár Kč a stejně se flákají, tak proč se neflákat tam ;)

  Odborně je vždy lepší investovat třeba do knížek, ale z pohledu navázání kontaktů ne. Potkáš tam lidi, které nikdy jindy neuvudíš. Má to smysl za 4t Kč? Má :)

 6. duf Autor příspěvku

  @Radek a to je právě ono Radku, podle mě nemá… a i studenti to mají drahé jako čert. vem si, že je ti nějakých 21, jsi na střední škole a nevyděláváš jinak, než sem tam nějakou brigádou. vykouzlit v takových poměrech 2.000,– Kč je podle mě velký problém, pokud ti to někdo nezaplatí.

  ale jinak chápu tvůj pohled…

 7. M.

  Chybí mi další věci, které jsi mi k tomu říkal: něco ke smyslu dalších konferencích, poznámky k organizaci a nástin řešení popsané situace (jak by ti to vyhovovalo víc).

 8. duf Autor příspěvku

  @M. já vím, jenom mě to v půlce toho článku přestalo bavit se rozepisovat na 5 stran :-/ ale říkal jsem si, že to někdy sepíšu jako další :-)

 9. Robin Raszka

  Myslim si, ze takovy zakopany pes to rozhodne neni. Viz. iDevcamp, kde bylo vstupne 4.000,– bz DPH a meli jsme narvano. Myslim si ze WebExpo by klidne mohlo byt jeste drazsi, nabizi opravdu velmi atraktivni obsah.

 10. duf Autor příspěvku

  @robin o tom s tebou vůbec nepolemizuju, máš 100% pravdu – btw. i v tom postu ta informace je. jen tvrdím, že je to zbytečně moc za „posezení s lidmi“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..