IRC je mrtvé, ať žije IRC!

sedím takhle v práci a říkám si: „co kdybych si trochu osvěžil staré vzpomínky a zašel na IRC, jako dřív?!“ něměl jsem to dělat, jen je mi z toho teď smutno.

je to asi šest let, co jsem se začal nějak více pohybovat na internetu. doma jsem měl starý počítač a modem od telecomu a s ním jsem brouzdal po večerech po netu, stahoval maily a psal si s lidmi na icq. pak jsem si ovšem domu natáhl linku od CZFree a najednou jsem se dostal do úplně jiného světa. linux, routery, stahování dat z FTP a hlavně … IRC. zkratka pro internet relay chat, jednalo se vlastně o chatování za pomoci nějakého externího programu do windows/linux. dlouhou dobu jsem používál linuxové irssi na svém serveru. byl to můj život, zabíjení mého volného času.

každý večer jsme se scházeli, připojoval jsem se přes server garfield.flareware.cz, což byla dlouhou dobu moje mašina. každý večer na kanálu #czfree.net (později #czf). IRC bylo spíše technickou platformou, po večerech jsem sedával na chanu a snažil se nabrat nějaké nové informace, popovídat si s lidmi, kteří řesili ty samé technické problémy, co já, lidé, kteří byli laděni na stejnou vlnu jako já. občas jsme se sešli v reálu na koncertě či na pivo v hospůdce.

pak jsem se odmlčel, na delší dobu, na IRC nebyl čas, přišla práce a jiné zájmy. před měsícem jsem se chtěl zase podívat na kanál a popovídat si se starými známými. a ono nic. nikde nikdo, všichni jenom visí na chanu a idlují. jsou tam, ale nemluví. odpovídají po několika hodinách/dnech. je mi z toho smutno. strávil jsem na IRC mládí, spoustu se tam naučil, našel tam velké množství kamarádů, které jsem měl a stále mám rád. a oni už tam taky nejsou. vyrostli, nemají na chatování čas, nemají na něj chuť.

zkusil jsem tedy jiný IRC server, najít jiné lidi, jiný druh zábavy. ale nic, nikde nikdo. na kanálech je mrtvo, lidé na ně píšou nesmysly.

irc umírá, ta obrovská a skvěle vymyšlená komunikační platforma už dnes nikoho nezajímá. děkuji všem, kteří chodívali na #czfree.net, pomohli jste mi vyřešit spoustu problémů a mockrát jsem se s vámi nasmál, až mě břicho bolelo.

2 komentáře u „IRC je mrtvé, ať žije IRC!

  1. Liskni_si

    Tak rád bych k tomu něco dodal, ale skoro není co. Je to tak. Veřejný IRC je pryč. Pár vyhraněných kanálů stále žije, ale pokec se asi přesunul na xchat a libimseti. A mě to snad ani nemrzí :/.

  2. kalda

    Dufe, je to tak..já o IRC sice vím jenom to, co jsi napsal nahoře do toho článku, ale přesně to odpovídá mým zkušenostem z minulosti..komunity lidí, které Ti v jistou životní etapu připadají neotřesitelné, nerozbitné a věčné se časem rozpadají. Je to asi tak stejné, jako kdyby ses šel podívat na lavky. Z lidí kteří tam budou poznáš tak dva a i kdybys tam vydržel déle jak pět minut, bude Ti z toho akorát smutno, protože budeš jen vzpomínat, jak jsme to tam roztáčeli my. ani nemluvě o tom, jaké to bylo na ,,starých" lavkách, které dnes pamatuje už málokdo..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..