Veřejná výběrová řízení

Už někdy od předminulého týdne nosím v hlavě jednu myšlenku týkající se výběrových řízení zadávaných státními institucemi, v tom lepším případě ještě pod ESIF (strukturální a investiční fondy EU).

Cca před 3 týdny jsme v práci procházeli “zadávačku” výběrového řízení na web jedné větší státní instituce, a zaujalo nás tam hned několik věcí. To zadávací řízení je vypsané na téměř 2 miliony korun (1 950 000, abych byl přesný). Na samotnou tvorbu webu bylo vyhrazeno 650 000 korun, zbytek byl určený na 4 letou podporu běhu a opci v případě, že by se klient rozhodl si celé řešení nechat ve vlastní správě (k čemuž nakonec stejně povětšinou dojde). Aby toho nebylo málo, v podstatě polovina váhy hodnocení byla právě na ceně za následnou podporu a rozvoj systému. Ti bystřejší z vás už pochopili, že slíbíte-li nízkou cenu za support na 4 roky (na kterém pravděpodobně vykrvácíte), je v podstatě jedno, jak kvalitní bude řešení samotné.

Když se nad tím zamyslím, přijde mi to naprosto absurdní. Pouze 1/3 ceny projektu je určena na to, aby se daný web naprototypoval, vytvořily se wireframy, web se nakreslil a následně naprogramoval. Jedná se o informační web s velice složitou strukturou informací, na kterém je nejdůležitější být se k daným informacím schopen během několika málo vteřin dostat. Jen pro vaši představu, v čistém vývoji jsme se dopočítali k cca 750 programátorským hodinám, bez UXáka a bez grafika. Při průměrných pražských cenách za hodinu vývoje jsme tedy už jen za programátory přestřelili cenu za realizaci o cca 1/5, a to bez existence jediného prototypu a bez uživatelského testování. Pomíjím při tom ten fakt, že z cca 50 stránkové zadávací dokumentace pouze z 1 věty vyplynulo, že je pro bezproblémový provoz celého webu nutná implementace Elasticsearche a indexace obrovského datového storage klienta. Pro vaši představu, součástí zadávačky byly i wireframy, nad kterými jsme kroutili hlavou skutečně vydatně.

V podobných případech by mě skutečně zajímalo, kolik stojí podobnou organizaci byť jen vytvoření takhle vágní zadávací dokumentace. Pokud někdo tu pobídku přijal a podal nabídku, musí to být buď šílenec, nebo sebevrah. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..