Práce v mezinárodním týmu

Když jsem odcházel s osmiletého gymplu, spousta z mých kamarádů plánovala na prázdniny tu měsíční pobyt ve Venezuele, tu 2 měsíce na workcampech v USA atp. Někteří z nich už v červnu věděli, že je v září čeká stěhování do ciziny kvůli studiu vysoké školy. Vzhledem k tomu, že jsem v podstatě od 15 let v práci a od 17 řídím vlastní firmu, nikdy se mi nepodařilo vyrazit na takhle dlouho mimo ČR.

Díky svému spolužákovi jsem se ale dostal k sítí Together, která se v dnešní době vyskytuje téměř ve všech státech EU i mimo ni. Jednalo se o program financovaný z EU, při kterém šestice vyvolených z šesti zemí vyrazila na workshopy někam do zahraničí. Estonsko, Rusko, Francie, Lucembursko, to všechno byly destinace, kam český Together vysílal své ambasadory. Byl to první delší kontakt s cizinci, se kterými jste byli donuceni komunikovat 14 dní v kuse, povětšinou v angličtině, a to na všemožná témata, od fotografování, přes videoprodukci, až po postup při nákupu místních tekutých specialit. Co jsem tak slyšel od známých a kamarádů, kterým se podařilo odjet například na Erasmus, byla to zkušenost, která je neuvěřitelně obohatila, a to nejenom co se týče cizího jazyka jako takového, ale i v samotné komunikaci s lidmi. Často se vám stane, že vás podobná situace postaví mimo komfortní zónu, a je jen na vás, jak z toho “vybruslíte”. Většina lidí v ČR má tu smůlu, že si najdou práci v lokální české firmě, jejich kolegové jsou češi (pokud tedy nejsou z Moravy), čímž zúží kontakt s cizinou na dovolenou v Chorvatsku nebo Itálii.

Měl jsem to neuvěřitelné štěstí, že jsem od cca 15 let mohl pravidelně cestovat (i pracovně) za hranice země, a je to jedna z věcí, které bych se v životě opravdu nerad vzdával. Tenhle post píšu z Rakouska, kde už 5. den pracujeme s česko-slovensko-německo-rakouským týmem na ŠKODA stage v rámci akce GTI Wörthersee. Pokud budete mít kdykoliv v životě možnost zúčastnit se pracovně akce, na jejíž organizaci se budete muset podílet s převážně zahraničním týmem, nepřemýšlejte o tom ani vteřinu. Jednak si odvezete skvělé zkušenosti, procvičíte si angličtinu, a co víc, třeba se vám nabrané kontakty budou jednoho dne hodit.
“Nikdy nevíte předem, které tečky se spojí v čáru, to vidíte, jen když se ohlédnete. Musíte tedy věřit, že se vám jednou v budoucnu nějak pospojují. Musíte se na něco spolehnout – na svou kuráž, na osud, život, karmu, na cokoliv. Jedině tak budete mít dost sebedůvěry k tomu, abyste šli za svým srdcem. Tenhle přístup mne v životě nikdy nezklamal a dokázal mi změnit život.” Steve Jobs, Stanford University, 2005
PS: V rámci firmy teď komunikujeme se zahraničím velmi pravidelně – mezi oddělenými týmy Praha / Brno. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..