Půl roku s Androidem

Je tomu cca půl roku, co jsem se po několika dnech rozhodování přiklonil k nákupu mobilního telefonu s Androidem. Pro mě osobně to tehdy byla jedna velká neznámá, vybíral jsem mezi dotykovými Nokiemi, iPhonem (do té doby po měsíci testování můj favorit) a Googlím Nexus One. Vcelku zásadní zkušeností byla pro mě konference Junior Internet, kde jsem měl možnost si s Nexusem chvíli hrát. Reakce dotykového displeje mě uchvátila, prostředí velmi příjemné (na iPhone mi vadil chybějící homescreen), reakce svižná… a příslib Flashe v prohlížeči.

V té době se Nexus v Čechách dal koupit pouze v jediném internetovém obchodě. Odeslal jsem objednávku a jal se pídit po tom, kdy bude můj nový mazel na prodejně. Překvapením pro mě byla informace, že se pro něj mám za 2 hodiny zastavit ve výdejním skladu na Andělu. Bingo! Google Nexus One byl na svou dobu hardwarově velmi nadstandardním telefonem. Jakožto procesor zvolil výrobce 1 GHz Qualcomm QSD 8250 Snapdragon podpořený 512MB paměti. Perfektní AMOLED display s rozlišením 480×800px (3,7 palce) je podle mě jedním z nejlepších displejů, jaké jsem na mobilních telefonech viděl. Samozřejmostí pro tuto třídu telefonů bylo Wi-FI, BT a GPS. Co mě na telefonu postupem doby hodně baví (zvláště kvůli podpoře v některých augmented aplikacích) je digitální kompas…

První věc, která mě velmi překvapila, byla alokovaná paměť. Původní Android 2.1 totiž neuměl využívat plnou kapacitu paměti, ale pouze polovinu. Tento problém byl ovšem vyřešen s upgradem Androidu na verzi 2.2, tzn. v tuto chvíli již telefon disponuje plnými 512MB operační paměti. Tam ovšem můj údiv skončil, zbytek ovládání, nastavení atp. mi přišel naprosto logický, přehledný a bezproblémový. Narazil jsem pouze na jeden problém (a to je bohužel problém Nexusu dodnes), a to je omezená podpora pro ČR. Spousta služeb zde dlouhou dobu nefungovala tak, jako v jiných zemích, Android Market nenabízí možnost stahování placených aplikací, tzn. je nutné tento krok obcházet pomocí alternativních marketů. Toto bohužel není problém Androidu jako takového, ale obchodní politiky Google.

Velkou změnou pro mě osobně byl upgrade Androidu na v2.2 (FroYo). Wi-Fi tethering (sdílení internetu přes Wi-Fi hotspot), podpora Flashe, několikanásobné zrychlení běhu systému, nové funkce fotoaparátu (mimo jiné taktéž luxusní zařízení) a mnoho dalších skvělých změn… Je vidět, že je Android skutečně velmi dobře koncepčně rozvíjeným systémem.

V dnešní době je pro mě Androidí telefon skutečným pracovním nástrojem. Rozhodl jsem se podělit se s vámi o to, jaké aplikace mi zpříjemňují život (výběr):

ASTRO – výtečný souborový správce s množstvím nadstandardních funkcí
Barcode Scanner – program na čtení čárových a QR kódů, vcelku dobrá hračka (na Social Marketers Summitu jsme díky ní vyhráli Nokii N97 mini) 🙂
Battery Indicator – malá utilitka, která vám do horního stavového řádku přidá ikonku s procentuálním stavem baterie
Bubble – vodováha, geeci ocení
c:geo – česká aplikace pro Geocaching, pravděpodobně jedna z nejlepších vůbec (made by carnero)
ConnectBot – SSH/Telnet klient
Dropbox – perfektní Androidí klient pro Dropbox (oficiální)
Facebook – useless aplikace 🙂
Google Sky Map – opět geekovina, ukažte své drahé souhvězdí na displeji mobilního telefonu
Guitar Tuner – jednoduchá ladička
Meebo IM – Androidí verze populárního webového kecálka
Pluroid – neoficiální klient pro sociální sít Plurk, vcelku pěkně provedená utilitka
Shazam – majitele iPhone asi znají, jedná se o aplikaci, která vám na základě poslechu z mikrofonu umí říct, o jakou skladbu se jedná
Smart Keyboard – vylepšená verze původní Android klávesnice, existuje do ní i čeština (Nexus jako takový češtinu z důvodu nedokončených lokalizací nepodporoval)
Smooth Calendar – skvělý kalendářový widget na plochu, jednoduchý, účelný
Touiter – pravděpodobně nejlepší Androidí Twitter klient, v placené verzi (1,99 euro!) nabízí i více účtů a další features

Tak to je tedy něco málo k Nexusu a Androidu obecně. Po tom, co jsem doma spustil Symbian z Nokie N97 a nedávno se rozčiloval s Windows Mobile, neměnil bych. A pokud ano, tak snad jedině za iOS4.

4 komentáře u „Půl roku s Androidem

  1. yonah

    „Toto bohužel není problém Androidu jako takového, ale obchodní politiky Nexusu.“ Asi chybka. Místo „Nexusu“ bych napsal „Googlu“.

  2. PJ

    Používám Android již dva roky. Nejdříve jsem měl G1 a nyní Desire a musím říci, že teprve s HTC Sense je Android kompletní. Uživatel, který přijde k Androidu poprvé tak nemusí doinstalovávat spoustu aplikací z Marketu (které jsou většinou ve stylu „každý pes jiná ves“), ale má je pěkně předinstalované a s jednotným rozhraním, které zapadá do celkového UI.

  3. Jendys

    Mám HTC Desire a Android 3 dny a zatím si nemám na co stěžovat.Spíše naopak.Celý systém a HTC Sense nemá chybu.Díky za tipy na nějaké aplikace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..