Léčebné využití pálivosti

Jak pravděpodobně někteří z vás vědí, před poměrně dlouhou dobou jsem se začal zajímat o pálivá jídla a různá extrémní dochucovadla. S klidným svědomím mohu říct, že jsem vyzkoušel asi většinu toho, co se dá u nás běžně sehnat, můj osobní „winner“ jsou omáčky od www.seminka-chilli.cz (značka Mučíto). Kromě velmi příjemné pálivosti mají totiž jednu zásadní výhodu, a to je chuť. Nejde jen o to, aby to bolelo (Da Bomb), ale aby se tím dalo skutečně dochutit jídlo.

Disclaimer: Pod pálivostí si nepředstavujte jalapenos papričku v McSendviči, ale pálivost počítanou na statisíce až miliony scovilleho jednotek.

V souvislosti s pálivostí mě dnes napadla jedna taková teorie, o kterou jsem se chtěl s vámi podělit. Jedná se o tzv. léčebné využití pálivosti.

Intoxikace organismu

Sobotní večer, člověk sedí doma a přemýšlí, kam by vyrazil na drink. O 6 hodin později se dostane domů, lehká nevolnost, drobně mátožná chůze. Rána po takové sobotě nebývají nejlepší, a to hlavně proto, že se většinou jedná spíše o odpoledne. Řešením je konzumace jedné či více kvalitních chutných chilli papriček, pro méně zkušené například odrůda s poetickým názvem „Ring of Fire“. Jak jistě víte, člověk vylučuje škodliviny z těla například v podobě potu. Věřte mi, že při tomhle zážitku se zapotíte až až.

Řasa v oku

Znáte tu situaci, kdy vám do oka spadne řasa? Ať děláte co děláte, často se ji nedaří vyndat a člověk si oko pouze podráždí. Aplikujte kroky z předchozího odstavce a od srdce si zaplakejte.

Bolesti svalů a kloubů

V tomto případě doporučuji dávkovat větší množství sušeného chilli koření například na chleba s máslem. Bolesti kloubů sice nezmizí, ale budete mít úplně jiné problémy, než je vnímat.

Léčení závislostí

Člověk není tvor neomylný a čas od času spadne do nějaké té závislosti. Nebývá zcela jednoduché se svých závislostí zbavit, je o poznání jednodušší je pouze nahradit. V případě pálivého jídla je to z mého pohledu nahrazení tím nejmenším zlem. Pamatujte si: a) konzumace pálivých jídel je extrémně návyková, ale ne škodlivá b) potřebujete čím dál tím víc, a víc, a víc…

Diagnostika žaludečních vředů

Pokud máte problémy se zažíváním a dlouhodobě nemůžete přijít na to, co se s vaším žaludkem děje, je dost možné, že máte náběh na žaludeční vředy. Buďte si jisti, že po konzumaci např. jehněčího vindaloo si budete jisti 100%. 🙂

Nepravidelná stolice

Jedli jste někdy extrémně pálivé jídlo? Tenhle bod nechám bez dalšího komentáře.

A teď trochu vědecky…

Podobných příkladů z praxe bychom jistě našli dost, zkuste to případně do komentářů, můžeme článek společné doplnit. Co je ovšem zajímavé je to, že kapsaicin, což je ona „výkonná látka“ v chilli, má skutečně obrovské množství pozitivních vlastností. Na webu Jihomoravského inovačního centra jsem objevil zajímavý článek o vědeckých výzkumech týkajících se právě kapsaicinu. Doporučuji přečíst.

2 komentáře u „Léčebné využití pálivosti

  1. marta

    to je článek opravdu o hovně, uplná ztráta času to číst ,)

  2. duf Autor příspěvku

    @marta zdravím, ano prosím, to on ve skutečnosti je, nikdy jsem netvrdil opak. :-) je to v podstatě jen výsledek nějakého proudu myšlenek, nenutil jsem vás ho číst. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..