Pro koho je vhodný iPad a proč?

Před cca týdnem jsem se lehce impulzivně rozhodl pořídit si jakožto mobilní zařízení iPad. Přiznám se, že jsou za to tak trochu zodpovědni @synopsi a Peťo Hodák z Candoo, za kterými jsem vyrazil na „polopracovní“ meeting do Bratislavy. Kluci si v den mého příjezdu přivezli z českého Datartu iPad WI-FI 3G 16GB. Chvíli jsem nad tím zařízením seděl a zjistil jsem, že jestli mi něco chybí k efektivitě práce, je to právě iPad. Rád bych se s vámi podělil o to, proč to tak je, a vyvrátil mýty o tom, jaké zařízení „nutně potřebujete“.

Dlouho jsem hledal zařízení, které by mi umožnilo plnou mobilitu mimo kancelář. Denně díky své práci strávím i několik hodin v kavárnách, restauracích, dopravních prostředcích, na konferencích atp. Před několika měsíci jsem si pořídil Macbook Pro (viz můj článek) jako mobilní/pevnou pracovní stanici. Problémem Macbooku je samozřejmě jeho váha – není příjemné s sebou několik hodin tahat po městě relativně těžký hliníkový notebook. Jakožto smartphone používám Nexus One (viz. můj článek), který mi stačí na běžné čtení e-mailů, ale psát na něm delší texty, zobrazovat web v plném rozlišení apod., to prostě nelze. Dalším problémem je, že telefon mám převážně kvůli mobilitě komunikace, tzn. ve chvíli, kdy člověk sedí 5h na konferenci, si odpoledne už nezavolá kvůli vybité baterii. Mým požadavkem tedy bylo sehnat zařízení, které je lehké, má dlouhou výdrž baterie, 3G slot (ano, můj telefon sice umí sdílení internetu skrze Wi-FI a BT, ale proč vybíjet 2 zařízení?!), a nakonec – pohodlně se na něm píše. Díval jsem se po různých řešeních s Androidem (např. skvělý Samsung Galaxy Tab), ale… asi jsem čím dál tím menší geek. Jsem příznivcem naprosté jednoduchosti, Android je sice fajn, ale je to „geekovina“. Do netbooku jsem nechtěl jít hned z několika důvodů, tím hlavním je, že je to pořád jen další notebook, ač menší. Nechci, děkuji, jeden mám.

No a od těchto úvah se poměrně jednoduše dostávám k jádru věci – na základě uvedených parametrů jsem si pořídil iPad WI-FI 3G 16GB. Tady jsou některé mé poznatky:

Velikost paměti

Pro mě osobně je 16GB verze naprosto dostačující. Na iPadu s sebou nenosím hudbu, pro případné cestování stačí na celou jednu řadu seriálu. Jakožto data storage používám Dropbox, tzn. veškerá důležitá data ukládám online.

3G verze

Rozhodoval jsem se mezi čistou Wi-Fi verzí, a tou s 3G modulem. Nakonec jsem se rozhodl pro 3G, a to především proto, že ne všude člověk narazí na hotspot. Dalším důvodem je snaha o maximalizaci výdrže baterky v mobilu.

Chybějící HW klávesnice

Tohle byl jeden ze základních bodů, nad kterými jsem uvažoval. Řešení jsem objevil úplnou náhodou a 100% mi vyhovuje: V iStyle jsem pořídil kožené pouzdro Artwizz SeeJacket®, které iPad chrání, dodává mu jistou eleganci, a hlavně – funguje jakožto dvoupolohový stojánek. Mohu si tedy iPad „postavit“ na stůl do polohy pro sledování, či pro psaní. V poloze pro psaní se tak z dotykové klávesnice na iPadu stává velmi pohodlné zařízení pro sepsání 20 řádkového e-mailu.

Software z iTunes store

Prozatím jsem vyřešil všechny potřeby, které jsem od takového zařízení očekával. iTunes je plný více či méně kvalitních kusů SW, tzn. chce to chvíli vybírat, ale jsem přesvědčen o tom, že tam lze najít téměř cokoliv 🙂

Tolik tedy k mému vztahu k iPadu. Nyní zpět k podstatě článku – pro koho je tedy iPad vhodný? Především pro ty, kteří potřebují aktivně komunikovat. Mailová aplikace v iPadu je naprosto skvělá, jednoduchá a intuitivní. Potřebujete-li na cestách odpovídat na e-maily, neexistuje jednodušší a „lehčí“ způsob. Je určen pro ty, kteří rádi čtou, ať už se jedná o odborná média či knihy. Díky iPadu jsem začal znovu číst servery jako Mashable, TechCrunch atp. Zásluhu na tom má především bezkonkurenční aplikace Flipboard, která mi servíruje data v podobě novinových článků. Čtení online médií nikdy nebylo příjemnější. Nespornou výhodou je plnohodnotné Safari, které zvládá bez problému AJAX i další, tzn. nejste omezeni mobilní verzí stránek.

iPad je ideálním nástrojem pro člověka, jako jsem já – takový, který hodně cestuje, potřebuje být neustále online, psát, číst, kontrolovat Basecamp, komunikovat, sedět na Twitteru a občas se zabavit. Je ideální pro sběr informací, které bych měl obsáhnout v rámci vlastního zaměstnaní, tzn. pro takové to běžné „udržení se in“. Velmi šikovný může být iPad i pro fotografy, způsob prezentace fotografií na iPadu je sama o sobě velmi příjemná – poměrně velký displej bohatě dostačuje pro přehlednou ukázku portfolia.

Momentálně je pro mě jedinou „překážkou“ absence Flashe. Ač z této technologie nejsem ani trochu nadšen, občas pro klienty tvoříme Facebookové aplikace ve Flashi – takouto prezentaci pak řeším skrze VNC, prozatím nativní port Flashe neexistuje… a vlastně asi i doufám, že existovat nebude, jelikož se podle mě jedná o již mnoho let publikovanou BETA verzi. 🙂

Toť asi vše, zbytek představy si musíte vytvořit sami 🙂

PS: Opačný pohled na věc si můžete přečíst u Radka Hulána

11 komentářů u „Pro koho je vhodný iPad a proč?

  1. Petr Staníček

    Já bych jen doplnil, že iPad je skvělým nástrojem i pro člověka, který prakticky nevytáhne paty z baráku. iPad už mám pár měsíců a je to jednoznačně můj nejpoblíbenější a nejpoužívanější gadget. Kdybych se měl bavit jakéhokoli zařízení, iPad by bylo poslední. Ano, raději bych se zbavil maca a dělal třeba s linuxem (brr), ale iPad bych si nechal. Čtení webů, sledování RSS, Facebooku a Twitteru u stolu, na gauči (a ano, na WC taky), čtení a koukání na filmy, seriály nebo i živé TV vysílání (díky EyeTV) třeba v posteli, příležitostné hraní, mobilní pracovní nástroj (iMockups na wireframy, iThoutsHD na mindmapy – lepší a pohodlnější než na desktopu!), prezentační zařízení málem do kapsy…

  2. Petr Staníček

    Díky za link na Hulána, pobavil jsem se. Božemůj, ten Radek je vůl jak anděl…

  3. Radek Hulán

    Petře, klasická Apple pomatenost :) Ale nic proti, že tě okouzluje matlání prstem po obrazovce, jen někdo má trošku profesionálnější preference.

    • „koukání na filmy, seriály nebo i živé TV vysílání " – na 10“ je to fajn, ale na 50" je to mnohem lepší, zkus to ;)
    • „příležitostné hraní“ – Xbox 360 a Kinect – řádově lepší domácí hraní
    • " mobilní pracovní nástroj" – 1kg není moc mobilní, a pokud už tahat 1kg, pak netbook bez omezení aplikací a funkcí, na iPadu toho člověk moc nenapracuje
    • „prezentační zařízení“ – bez HDMI konektoru či VGA adaptéru co nefunguje v Safari? Ale fuj. To se jako bude 10 lidí v zasedačce mačkat kolem tvého 10" iPadu a ty budeš po displeji matlat prstem, zatímco já si napojím netbook na projektor? Kdo asi vyhraje zakázku? ;)

    Člověk s mozkem si vždy koupí 1kg netbook či notebook než 1kg iPad, protože to první umí vše to co druhé, ale lépe, plus hromadu věcí navíc.

  4. Petr Staníček

    Radku děkuji ti za vysvětlení, u kolika věcí si myslíš, že víš mnohem líp než já sám, co je pro mě dobré. Nevíš, a ani vzdáleně netušíš.

    • 50" obrazovku mám v obýváku na zdi, ale tu si před spaním do postele nevezmu
    • příležitostné hraní – mám desktop, mám herní konzoli, ale opět: to není na to, když si chci kdykoli kdekoli opravdu jen chviličku zahrát. Nemusím jít do konkrétní místnosti, startovat stroje, vybrat DVD, nabootovat atd. Navíc styl her na konzoli a na iPadu je dost jiný. Já jsem spíš na drobné logické hříčky než na ty velké profi hry. Na iPadu mám výběr řádově rychlejší a řádově větší.
    • mobilita – můj iPod má 690 g a udržím ho ve dvou prstech. A u toho neustálého srovnávání s netbooky si vyloženě odmítám byť jen připustit, že bys to mohl myslet vážně. Jakýkoli notebook je přece vždycky buďto rozevřený stejně velký jako iPad, a pak má poloviční obrazovku, nebo má obrazovku stejně velkou, a pak je rozevřený dvakrát větší. A krom toho, používat notebook bez možnosti někam ho položit je dost nepříjemné, až nemožné, zatímco iPad se dá používat vsedě, vleže, vestoje, ba i za chůze.
    • prezentace – bohužel pro tebe slovo „prezentace“ má jediný konkrétní význam. Já zase s těmito prezentacemi nemám moc zkušenosti, předvádím většinou něco jednomu člověku u stolu. Tam není žádné připojování potřeba a ta přímá interaktivita je naopak velkou výhodou. Když výjimečně potřebuju někde něco odprezentovat pro víc lidí s projektorem atd., tak si připravené podklady hodím na Dropbox nebo flashku a pustím to na hardwaru u klienta, což je typicky mnohem snazší než předrátovávat nějaké počítače (podle mých zkušeností se tomu spíš brání a chtějí prezentaci v datech a ne na vlastním hardwaru).

    Člověk s mozkem především uvažuje a rozhoduje se sám a neposlouchá rady někoho, kdo si postavil byznys na pečlivě budované image podpory jedné konkurenční značky. Já vlastním malý notebook, velký notebook, mám netbook i stolní počítače, mám doma Kindle, velkou televizi, malou televizi – a přesto je mým nejoblíbenějším zařízením právě iPad. Na jakoukoli z těch činností si můžu vybrat prakticky libovolné zařízení, a já si vybírám iPad. Je to snad tím, že jsem bez mozku (ale IQ mám vyšší než ty, to bys asi netvrdil)? Nebo že jsem Apple fanatik? Já jsem ale k Applu hodně kritický a ani ho nijak nepropaguju (já jsem naopak hodně nerad, že se v posledních letech tak rozjel, protože upadá kvalita a byl bych raději za okrajovou platformu). Že bych měl malý výběr a úzké možnosti volby? Nemyslím si – mám nebo jsem vyzkoušel hodně věcí a vybírám si podle lecčeho, jen ne podle značky (třeba v naší domácnosti je problém najít dva spotřebiče od stejného výrobce). Mám počítače s Windows, ale dávám přednost těm s Mac OS. Měl jsem server na Linuxu, ale vyměnil jsem ho za Maca. Pořídil jsem si letos HTPC na Win7, po třech měsících ustavičných problémů jsem ho rád vyměnil za řešení na macu a jsem maximálně spokojen. Takže spíš naopak: právě proto, že přemýšlím hlavou, právě proto, že vybírám pečlivě a s rozmyslem, právě proto, že vůbec nehledím na styl a na značky, a i přesto, že jsem k Applu hodně kritický – používám iPad.

    Radku, tvým největším problémem (když si tedy odmyslím tu hranou a dnes už pouze vyčpělou a dost trapnou kontroverzi) je to, že strašně snadno zobecňuješ a vydáváš vlastní zkušenosti, styl práce, života a oblíbené statky za obecně platné pravdy. Což jsem výše shrnul ve stručnější termín, že jsi „vůl jak anděl“. Nechápu sice a nikdy jsem nechápal, co z toho vlastně máš, když s takovou vehemencí vysvětluješ lidem, jak moc se pletou, když jim vyhovují jiné věci než tobě, ale když tě to baví, tak si posluž. Ono to stejně nějak nefunguje: ty se TAK snažíš a ti nepoučitelní lidi na ty iPhony stejně stojí fronty a z iPodu se stal bezmála průmyslový standard a iPad je nejprodávanější zařízení v historii. Hele, jestli se zase někdy potkáme, tak mi to musíš vysvětlit.

  5. duf Autor příspěvku

    @Petr: Děkuji ti za shrnutí a doplnění, přesně tohle je ten směr, kterým využívám iPad i já, a přesně to, proč se stal zařízením, u kterého v absolutních číslech trávím nejvíce času.

    @Radek: Jen doplnění k tomu, o čem jste se tu dohadovali s Petrem, já nevím jaké zkušenosti máš ty, ale nás při jednání u jednoho nejmenovaného korporátního klienta málem vyvedla ochranka, když jsme si chtěli připojit vlastní notebook byť jen k projektoru. Tohle prostě nefunguje, téměř v žádné rozumně velké firmě ti to stejně nedovolí. Tzn. tenhle argument s netbookem budu nadále ignorovat. Vyjma Flashe nemá žádnou hmatatelnou výhodu, jen je větší a neohrabanější.

  6. Radek Hulán
    • " Nechápu sice a nikdy jsem nechápal, co z toho vlastně máš" – hromada klikání na reklamu
    • " když s takovou vehemencí vysvětluješ lidem, jak moc se pletou, když jim vyhovují jiné věci než tobě„ – hehe, neděláš to právě teď ty? Navíc není dobré dávat rovnítko mezi "napíšeš vlastní názor“ a „vysvětluješ lidem, jak moc se pletou“, ale zjevně to takto chceš chápat ;)
    • " iPad je nejprodávanější zařízení v historii" – to rozhodně není, prodalo se jen pár miliónů.. Nejrychleji prodávaný je mimochodem Kinect – http://myid.cz/dM9v8R. A nejrozšířenější OS na 95% PC jsou … Windows ;)

    Ono pokud pod „prezentací“ myslíš ukazovat něco jednomu člověku u kafe, pak ano, i iPad ti může stačit. Většina lidí ale pod prezentací myslí poněkud odlišné a náročnější podmínky. Opravdu bych nerad zažil, že ředitel firmy a 5 náměstků se bude mačkat u 10" iPadu, já po něm budu matlat prstem a nebudu jej moci napojit na projektor.

    Koukat na 10" displej na seriál je taky „fantastické“.

    Vše co popisuješ totiž není nic jiného než dětinská radost z matlání prstem po 10" displeji. Já ti ji proboha neberu, nikoho nepřesvědčuji (nikdy), jen píšu svůj názor, a z plného srdce ti přeji – tu radost si užij. Opravdu ti ji nemusí kazit to, že můj názor je odlišný. To je tvůj mentální problém, ne můj.

  7. Petr Staníček

    „hehe, neděláš to právě teď ty?“ — Ne, Radku, já to nedělám. Já nepublikuju všude po internetech eleboráty o tom, jak jsou lidi pomýlení, když používají Windows, nebo jací jsou to zaslepení trotlové, když si kupují XBoxy. To děláš ty (nehodící se značky zaměň za jiné). Já pouze reaguju na to, když jsi mě předtím veřejně označil za pologramotného debila a nesvéprávné hovado jen proto, že mi vyhovuje něco jiného než tobě.

  8. Petr Staníček

    (Mimochodem, až jednou pochopíš ten zásadní rozdíl mezi „já to nedělám“ a „každý, kdo to dělá, je kretén“, bude na světě o moc líp.)

  9. Radek Hulán

    „když jsi mě předtím veřejně označil za pologramotného debila a nesvéprávné hovado“ – jak jsem psal dříve, to že chápeš a vztahuješ si subjektivní názor na nějakou věc na mém blogu na sebe, to je tvůj problém. Fakt nepotřebuješ moje posvěcení pro svoje štěstí ;)

    Petře, tebe osobně (ani nikoho jiného) jsem nikdy neurážel, nadávat jsi začal zbytečně ty (druhý komentář na tomto blogu), a pokud jsem pro tebe tak významný, že se nemůžeš vyrovnat s mým názorem (třeba) na Apple, prostě můj blog nečti. Je to snadné.

  10. Petr Staníček

    Já tvoje stránky nečtu, neboj. Jenže „subjektivní názor na nějakou věc“ je v ostrém rozporu s výroky typu „já si myslím, že A, a kdo B, tak je (píp)“. Ale to je stejně jedno, nemá cenu to rozpatlávat. Někdy to proberem osobně. Nejlíp až ten svůj eklhaft byznys s psaním Hulána konečně pověsíš na hřebik a začneš psát někoho jinýho, lepšího.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..