IPO48: Start-up inkubátor jak se patří

Před dvěma týdny jsem měl tu čest zúčastnit se jako mentor prvního českého IPO48. Byla to pro mě veliká zkušenost a děkuji klukům z organizačního týmu za možnost stát se součástí téhle skvělé akce. Rád bych se s vámi podělil o pohled „bořiče plánů a ideálů“ – mentora.

Z pohledu organizace dávám týmu v čele s Lukášem Hudečkem a Michalem Špačkem palec nahoru. V průběhu IPO48 nedošlo k žádným větším technickým ani organizačním problémům, akce nesla v poklidném duchu a historická budova CEVRO institutu dokreslila pozitivní dojem z celé akce. Jediné, co bych dokázal klukům vytknout, je ne zcela dostatečná informovanost poroty a mentorů před začátkem akce, ale věřím, že jakékoliv další IPO48, pokud proběhne, bude pravděpodobně bez chyby.

Co se týče samotných projektů, narážel jsem na debaty o tom, co že se to proboha hlásilo za lidi a za projekty, názory na „čecháčkovský přístup“ k práci atp. Většina lidí, kteří psali podobně laděné články, nemá ani v nejmenším představu o tom, o čem mluví. Z mého pohledu se na IPO48 objevilo obrovské množství velmi kvalitních nápadů, projekty, které by s jistou mírou vedení a nasměrováním mohly být velmi úspěšné. Samozřejmě, byli tam i tací, kteří přišli s nápadem, nad kterým se sami nezamysleli do „detailů“, ale takových byla z mého pohledu menšina. Jsem přesvědčen o tom, že jsou češi velmi dobrými idea makery v oblasti „start-upů“, jen tu není prozatím dostatečně kvalitní „inkubátor“, který by s podobnými ideami dokázal pracovat a rozvíjet je. Co je pro mě důležité, IPO48 je podle mě přesně takovým „inkubátorem“, jen musí samo o sobě přežít vlastní start.

Jako mentor jsem se snažil ke všem projektům přistupovat tak, jako bych jich měl být přímým účastníkem, ač jsem měl samozřejmě své favority, ale o tom možná jindy. Bylo zajímavé sledovat, jak jednotlivé týmy v průběhu 48 hodin často několikrát přeformovaly původní myšlenku svého projektu, zahodily dosavadní práci a začaly znova. Tohle osobně považuji za nejdůležitější krok u každého start-upu – pokud zjistíte, že váš stávající model nedává smysl, začněte znovu. Není nic horšího, než ohýbat nefunkční model do jakžtakž funkční podoby.

Vzpomínám si na několik situací, které jsem na IPO48 sledoval. Představte si, že celou noc vyvíjíte, programujete ve 4 lidech jak o život, abyste připravili funkční prototyp k diskutování s mentory. První slova, které po 12h programování uslyšíte, jsou „Tak tohle můžete zahodit,“ případně „Tohle už někdo dávno vymyslel.“ Ledová sprcha, vztek, nervozita. Pak se ale zamyslíte a zjistíte, že ti parchanti mají možná pravdu… Pro mě osobně bylo asi nejtěžší zkušeností dokázat někomu po opravdu vysilujících X hodinách práce sdělit, že to bylo naprosto k ničemu – pevně doufám, že to dané projekty někam posunulo, nesnášet mě můžou jak chtějí 🙂

Co se týče finálního hodnocení poroty, osobně s ní nesouhlasím, podle mě se objevily i zajímavější projekty. Na druhou stranu, budu-li se na to dívat z pohledu investora, mají výherní projekty asi nejjasnější monetizaci. U spousty dalších projektů by se monetizační model musel „hledat“ až nad vytvořenou uživatelskou základnou.

Celkově si myslím, že IPO48 bylo jednou z nejlepších akcí, které v čechách proběhly v posledním roce až dvou. Přeji organizačnímu týmu, aby se mu podařilo uspořádat další a další podobné eventy – ten náš český internetový rybníček je potřebuje!

PS.: Mé fotky z akce najdete na našem firemním Flickru.

3 komentáře u „IPO48: Start-up inkubátor jak se patří

  1. Robin

    „Tohle už někdo dávno vymyslel.“ — to ale neznamena, ze to nejde udelat lepe ;-)

  2. Pingback: IPO48 – pohled mentora | Fleveo.BLOG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..