Změna operačního systému po 16 letech

Když jsem byl malý kluk, dostal jsem jako svůj první počítač stařičký Sinclair ZX Spectrum. Byl to vskutku geniální stroj, jen to neustálé ladění hlavy mono kazeťáku se pomalu stalo obtěžujícím. Oproti dnešním dětem mám jednu velkou výhodu – u nás na škole probíhal počítačový kroužek, do kterého jsem se s nadšením přihlásil. Naučili nás pracovat s DOSem, instalovat a ovládat Windows, posílat maily, hledat na webu… To jsou věci, které se dnes bohužel ve školách neučí.

Když jsem dostal od rodičů své první PC (486ka), nainstaloval jsem si na něj Windows 98 SE (předtím jsem byl zvyklý pracovat s Windows 3.11 nebo Windows 95) a začal se s nimi seznamovat. Ten systém jsem upřímně nesnášel, známá „blue screen of death“ byla mou noční můrou… Prošel jsem si vlastně celou vývojou větví operačních systémů Windows, později jsem měl 2000, XPčka a nakonec Windows 7. Během té doby jsem chvílemi provozoval i všelijaké roztodivné Linuxové distribuce, od kompilovaného Gentoo, přes Debian GNU/Linux až k Ubuntu. Věřte mi, od té doby nesnáším Linux na pracovních stanicích – je to ten nejhloupější operační systém na desktop, jaký se dá provozovat, a lidé, kteří tvrdí něco jiného, jsou podle mě šílenci. Na serverech na něj samozřejmě nedáme dopustit, nic jiného neprovozujeme (ač se chystáme na jeden Windows Server 2008).

Poslední operační systém z této kategorie, který jsem si pořizoval, byly Windows 7. Je to jeden z nejlepších kusů softwaru, jaký jsem kdy viděl. Microsoft udělal za poslední léta obrovský krok a vypustil do světa jeden z nejlepších operačních systémů v historii počítačů. Od určité chvíle (základní nabytí rozumu) jsem přestal kolem sebe prskat a nadávat na Microsoftí technologie a stal se jejich velkým fanouškem – dělají naprosto perfektní enterprise softwarový vývoj. Z předchozího výčtu operačních systémů, které mi prošly rukama, jistě pochopíte, že jsem byl vždycky obrovský hračička, rád jsem zkoušel nové programy, tweakoval operační systém a snažil se z něj „vymlátit“ maximální výkon.

Celá tahle situace se postupem doby výrazně změnila… Do své první „vlastní“ kanceláře jsem si pořídil pevný počítač, nijak extra výkonný (vyjma paměti) a koupil si licenci Windows 7 Ultimate. Zjistil jsem, že ten systém je perfektní, nebylo potřeba na jeho chování nic měnit, stáhnul jsem si své oblíbené aplikace (celkově asi 10, které používám) a pracoval jsem. Bylo to komfortní a pohodlné, naučil jsem se kupovat si software, který mi ulehčuje práci, a všechno šlo jako po másle. V té době jsme pracovali v jedné kanceláři s Robinem, který si do kanceláře pořídil Mac Pro. Čas od času jsem sledoval, jak s Macem pracuje a moc se mi líbilo, jak se systém chová co se týče uživatelského zážitku. Drag & drop dělal přesně to, co jsem očekával, že udělá, metoda „přetáhni cokoliv kamkoliv“ se mi líbila. Jediná věc, kterou jsem nebyl schopen pochopit, je cena řešení od Applu. Jejich hardware je extrémně drahý – na druhou stranu, nic kvalitnějšího jsem v ruce nedržel – perfektní displeje, nenapodobitelně pohodlná klávesnice, jediný skutečný multi-touch trackpad… ať už jde o stránku konstrukční, nebo designovou, Apple je v tomhle o 10 let dál, než konkurence.

O několik měsíců později jsme se s Fleveem přestěhovali do nových kanceláři a čas od času tu s námi sedí i Honza Brašna, který leta letoucí provozuje pouze Mac. Po dlouhé době jsem se opět dostal k možnosti vyzkoušet si ovládání Mac OS X a podařilo se mu mě znovu oslovit. Chvíli jsem váhal, ale řekl jsem si, že je to výzva. Ráno jsem se rozhodl a odpoledne jsem si jel do 24U pro 13-ti palcový Macbook Pro. Ve chvíli, kdy jsem s ním dorazil domu a poprvé ho zapnul, tušil jsem, že u něj asi skutečně zůstanu…

Ovládání celého systému je neuvěřitelně snadné. Existují věci, na které si jako uživatel Windows budete zvykat neuvěřitelně dlouho. Rozhraní má pár much, které jsou v dnešní době nepochopitelné (nefungující maximalizace), ale víceméně mi vyhovuje. Zvyknul jsem si na Exposé, naučil se pracovat se Spotligtem a nastavil Mail.app tak, aby fungoval s mými Google Apps účty. Pak jsem ale narazil na pár problémů, se kterými jsem si nevěděl rady.

Tím nejvážnějším z nich byl výběr kancelářského balíku. Někteří uživatelé Mac OS X používají iWork – samo o sobě se nejedná o špatný balík, problémem je ovšem kompatibilita s Office. Zahodil jsem. Někteří sebevrazi používají (dokonce i na Windows !) OpenOffice.org. Nic horšího jsem nikdy neviděl, je to naprosto nepoužitelný kancelářský software, těžkopádný, ošklivý a neproduktivní. Zahodil jsem. Office 2008 for Mac měly spoustu chyb, tzn. dlouhou dobu jsem používal Google Docs, které plnily přesně to, co jsem od nich potřeboval. Tato situace se naštěstí vyřešila, jsou tu Office 2011 for Mac, naprosto nejlepší kancelářský balík pro Mac ever. Co se týče prohlížečů, trh je v podstatě stejný jako na Windows. Nestáhnete si Internet Explorer (a to je dobře!). 🙂 S čím jsem se dlouhou dobu nemohl ztotožnit bylo iTunes. Jsem v tomhle asi „stará škola“, byl jsem zvyklý pouštět si muziku z Total Commanderu (který mi mimochodem ani trochu nechybí, kdyby se chtěl někdo ptát) skrze Winamp, nikdy jsem nepracoval s hudební knihovnou atp. Už jsem si zvykl – po tom, co jsem si pořídil iPod, rozhodl jsem se celou knihovnu zkultivovat a od té doby je poslech ještě větším požitkem. 🙂 Čeho jsem se skutečně bál byla kompatibilita programů, na které jsem byl zvyklý, případně možnost nalezení jejich náhrady. U veškerého software se mi to podařilo, až na jeden – neexistuje alternativa Tag & Rename pro Mac OS X. O softwaru napíšu pravděpodobně samostatný článek, pro inspiraci.

Jaké jsou tedy mé pocity? Přechod nebyl složitý, spíš neobvyklý. Proč jsem to udělal? Komfort. Jsem kancelářská krysa, na pracovních počítači nehraji, domácí nevedu (máme Xbox 360 s Kinectem), tzn. ke své práci potřebuji browser, mailový klient a kancelářský balík. To je vše, cokoliv dalšího je vlastně „navíc“. Od doby, co nemám Windows, se moje pracovní produktivita výrazně zvýšila – přestal jsem se hrabat v operačním systému – oproti tomu je Mac OS X krabička, black-box, který funguje tak, jak očekávám. Na druhou stranu, nedám na Windows dopustit. Jedná se o perfektní operační systém určený široké veřejnosti, Microsoft ho dělá velmi dobře!

Disclaimer: Neberu vám vaše názory, myslete si o Applu nebo Microsoftu co chcete, tohle je pouze můj pohled na věc…

24 komentářů u „Změna operačního systému po 16 letech

  1. Aurelloid

    K tomu Tag & Rename. Jestli to používaš k přejmenovani audiotrack01 na originální název, doporucuju ti http://www.tuneupmedia.com ten se o celou tvoji knihovnu postará sám (nazvy, artworky). Maji trial verzi na odzkouseni a jestli se ti to bude libit a je to, to co hledáš, každý měsíc mají 20% akci z ceny, tak je si dobre pockat :)

  2. duf Autor příspěvku

    @Aurelloid nn, to samozřejmě umí každý normální software, hledal jsem něco, co umí globálně opravovat tagy, stahovat cover arty z Amazonu, hromadnou editaci atp. o Tune UP media vím, není tím, co hledám, ale díky.

  3. Koisny

    Souhlas, muj vyvoj byl vlastne prakticky stejny. OS X ma urcite mouchy ale pracuje se mi s nim mnohem lip i kdyz jsou Win 7 opravdu vyborne.
    BTW kdyby total commander zacal chybet, doporucuju muCommander

  4. rADo

    Nikdy jsem se nemohl rozhodnout, zda je smutné nebo směšné, dívat se na Apple uživatele, kteří si vsugerovávají, jak jsou spokojeni, přestože rok hledají (a nenacházejí) kvalitní kancelářskou sadu, a pak ji konečně dostanou od Microsoftu, zatímco uživatelé Win 7 / Office 2010 si vesele užívají ;)

    A rozhodl jsem se – je to smutné. Je to příznak „moderní doby“, kdy marketingové pozlátko a image kolem některých společností a věcí přehlušuje racionalitu a logiku jinak hodně chytrých lidí.

    Apple a podobné společnosti dělají z mnoha lidí „ovce“ – vidí jen jedním, a to hodně omezeným, směrem, vytyčeným diktátorem.

    Mnohem sympatičtější je mi přístup, kdy uživatel na rovinu prohlásí – „Apple používám, protože mi emočně sedne, i když je to jinak mizerný systém a nemám ani v čem pořádném napsat analýzu projektu“ ;)

    Láska či emoce se dají chápat. Snadno ;)

  5. Petr Staníček

    ad Tag & Rename – nevím přesně, co to umí a neumí, ale zkus tohle, co občas používám:

    http://www.macupdate.com/…840/mp3-id3x
    http://www.chaoticsoftware.com/…diaRage.html
    případně hledej:
    http://search.macupdate.com/search.php?…

    RH: Radku, prosím, vytáhni si už konečně hlavu z prdele a přestaň ze sebe dělat tak ostentativně vola, co jako nedokáže pochopit, že lidi mají jiný vkus a jiné priority než ty. Já chápu, že sis na tom postavil byznys (jakkoli se mi to hnusí), ale už je to vážně trapný. Je čas změnit žánr, tenhle model ti pomalu přestává fungovat.

  6. rADo

    @Petr – věci se dají posoudit objektivně. Spousta Apple uživatelů si zastírá funkční problémy, nedostatek aplikací, a snaží se to nějak racionalizovat, protože primárně chtějí být spokojeni a tomu pak přizpůsobují „realitu“. Baví je totiž zážitek z jiného uživatelského prožitku, novosti platformy (pro ně), určitému statusu vnímanému s Apple HW, příslušenství k nějaké „sektě“, atd. To jsou všechno perfektní subjektivní důvody, a člověka, co by napsal „když (Apple) miluješ, i používání hnusu jménem OpenOffice se stává prožitkem“ bych poplácal po ramenou ;)

    Přizpůsobovat svoje potřeby tak, aby člověk vyhověl Apple světu a „byl s ním kompatibilní“ (třeba tím, že netestuje v IE, nepoužije .NET či SQL Server), místo naopak, není rozhodně směšné. Je to svobodná osobní volba. Směšné je až to, když někdo tuto volbu začne obhajovat racionálnem. Uživatelé Windows to dělat nemusí, nemají důvod, uživatelé Apple to dělají často :(

  7. kahi

    Jestli se nepletu, funkci maximalizačního tlačítka řídí software, čili možná bych uvažoval o nahlášení chyby autorům té které aplikace.

  8. Vavra

    @kahi je docela znama vec ze apple neumi maximalizaci. Napravuje to novy system, ktery byl predstaven na rijnovem apple eventu

  9. soundake

    @Vavra Kahi má v tomhle pravdu. Chování zeleného tlačíka v semaforu si nastavuje aplikace. Některé zmaximalizují okno (př. Textmate), jiné přizpůsobí velikosti okna obsahu (typicky Safari). To co Apple představil v Lionu je fullscreen režim, což je taková maximalizace na druhou :)

  10. kahi

    @Vavra – známá věc je, že člověk zvyklý na práci ve Window(s) má pnutí okna maximalizovat (ve smyslu roztahovat na celou obrazovku) a minimalizovat (asi ve smyslu skrývat) a vůbec pro něj není snadné zvyknout si, že Mac OS má práci s okny navrženu trochu jinak.

  11. OndrejKratochvil

    Hezky pribeh :). Docela me prekvapuje ta ohromna chvala Windows 7 – ja jsem s nima spokojenej po strance rychlosti a funkcnosti, ale treba UI mi prijde porad dost nedoreseny a nektery veci vylozene hnusny.

    Asi pul roku funguju vedle W7 (netbook a notebook) i s OSX (desktop), a na OSX miluju minimalismus uzivatelskyho rozhrani, spravnou intenzitu stinu kolem oken :), a navzdory tomu, co rika Radek Hulan, vyborne programy, ktere na Windows chybi – treba Tweetie, Coda, Lineform… maji bezvadne vyreseny UI a tu spravnou sadu funkci. Zadny zbytecnosti a nejdulezitejsi veci vyreseny perfektne, navic jsou levne a rychle. Taky mam subjektivni pocit, ze na OSX jedou rychleji sitove prenosy.

    Na nemoznost maximalizace jsem nejak nenarazil, na fullHD rozliseni je lepsi mit okna mensi a delam to tak i s W7. Na mensim displeji by me to ale mozna stvalo, stejne jako spousteni aplikaci z docku (ktery bud ubira misto nebo neumoznuje kurzorem narazet na okraj obrazovky).

    BTW miluju Linux na desktopu :). Kdyby existoval nativni legalni Photoshop pro Linux, pak by pro me byl Linux+Gnome system cislo 2 v tesnym zavesu za OSX, prestoze rozhodne nepatrim mezi uzivatele, ktery by bavil nejakej neustalej tuning systemu. Linux taky staci taky jen jednou dobre nastavit.

  12. h00ked

    no porovnávat OSX a Windows je asi jako srovnávat panameru a golfa… Maca už mám nějakou dobu a musím říct, že občas se do něj hrábnout musí, ale na druhou stranu je to Unixový systém a pro mě jako odkojence na Unix like systémech to je otázka dvou minut.

    Chyby tam jsou, ale všechno je o nastavení a přizpůsobení systému, dají se s tím dělat opravdu psí kusy o kterých si uživatelé windows mohou nechat zdát :-)

    a windows nemluvě, to je systém pro ovce ;)

  13. spermosh

    me vsechny tyto komentare prijdou jako zbytecne – kazdemu vyhovuje neco a proto mame takovy vyber platforem (a kazda se uzivi), nazyvat nekoho ovci jen proto, ze preferuje jinou platformu nez on, je hulvatstvi – osobne preferuji linux, mam ho vsude a nevadi, ba naopak, vse si prizpusobim k obrazu svemu…mac jsem si osahal nekolikrat, ale nesedi mi…windows 7 patri tak akorat do virtualka, kde jsou…ale to je prece jedno, kazdy at si nainstaluje a pouziva to, co je mu blizke…hogwhk

  14. kraja

    Ja mel z macu vzdycky takovej zvlastni pocit. U toho systemu me prekvapuje, ze vicemene nejsou lidi, kteri by rekli ze je na hovno. Vsichni jsou happy, jak kdyby si slehli (to nic proti tobe ci komukoli :-) ). Windows ma spokojeny usery i takovy, kteri reknou ze je to totalne na hovno (zejmena Vista). Ubuntu a podobny tim spis. Ale z macu jsou vsichni happy.

    Takze vzdycky kdyz nekdo pozitivne lici svoje zkusenosti s macem, premyslim, jestli je ma fakt pozitivni, nebo je ma stejne pozitivni jako u windows, kde by o tom normalne ani nemluvil, ale musi si nejak obhajit, ze koupil bednu zeleza 4× draz nez u pc.
    Sam jsem o macu premyslel – proto ze mi ubuntu na desktopu, byt jako linuxakovi, proste nevyhovuje, takze jsem na widlich, ktery mi ale zcela nevyhovuji taktez. Tezko ale posoudit po nekolika letmych potkanich s macem na par minut, jeslti by mi vyhovoval ten, a za 3–4 petky mi to prijde docela drahy vyzkouseni…

  15. OndrejKratochvil

    Bedna zeleza nemusi byt 4× drazsi. Da se za par korun postavit PC konfigurace, ktera ma komponenty s nativni podporou OSX 10.6.4, a potom na to nasadit OSX s hacknutym bootloaderem (coz je pak i dlouhodobe jediny hack na takovem systemu). User experience potom stejna jako na Macu…

  16. David Grudl

    Ad cena Apple HW: teoreticky si muzes nainstalovat OSX na PC – dovedes si predstavit takovy PC hardware, se kterym bys to udelal? Kolik by stal? Najednou by vedle nej byl Apple HW levnej.

  17. duf Autor příspěvku

    @kahi To je výborná otázka a nejsi zdaleka první, kdo se mě na to ptá. :-) Důvody jsou v podstatě dva, jeden pro mě zásadní a druhý pocitový. Ten nejdůležitější je ten, že celá firma používá placené Google Apps… předpokládám, že chápeš, kam mířím. Využíváme 80% technologií od Google, mail, kalendáře, dokumenty atp. Kromě toho sám provozuji dost služeb od Google na klasické GAccountu – lepší integrace než na Androidu neexistuje, logicky. Druhý důvod, ten opravdu „povrchní“, je ten, že mi iPhone 4 přijde jako odporná hranatá krabice, krok zpátky ve vývoji Applu, co se týče použitelnosti HW. Jednoduše – nelíbí se mi a špatně se mi drží v ruce.

  18. OndrejKratochvil

    @DavidGrudl: Ja ten prispevek nejak nechapu. Mysleno ironicky? Vedle nohou mam supertichej a zhruba prumerne (2.4Ghz/3GB) vykonnej PC s OSX (cena 10k). Jako displej IPS panel od Dellu, kterej si nezada s IPS panelama od Apple v iMacu (cena 7k). A nejak mi HW od Apple nechybi :).

  19. Zed

    Myslím, že jsem prošel dost podobným vývojem. Já měl akorát na začátku ZX81. MS Office ve verzi 4.2 jsem si dokonce kupoval a Access pak dokupoval. Tenkrát dával MS k aplikacím pěkné knihy. Musím říct, že jsem tehdy prohlašoval, že není nic lepšího než Office od MS. V té době bylo také dost uživatelů Lotus Smart Suite. Díky těm knihám jsem znal Office od A do Z. Uměl s každou funkcí. Dnes, po více než deseti letech mohu prohlásit, že se kromě uživatelského rozhraní zas až tak moc nezměnilo.

    Další MS-Office se mi už nechtělo kupovat, a tak jsem sáhl po OpenOffice.org. S překvapením jsem zjistil, že to umí nejen to samé, ale navíc to pracuje korektně s mnoha formáty a na rozdíl od těch od MS a jsou zpětně kompatibilní s MS formáty. To že dnes MS Office neumí plně pracovat s DBF tabulkami je už jen taková třešnička. A že MSO nikdy pořádně neumělo pracovat se znakovými sadami v DBF tabulkách

    Když jsem pak před lety zoufalý opustil Windows XP a nainstaloval si Ubuntu, fungoval jsem ve stejném prostředí. Na Ubuntu mě bavila rychlost spouštění a vypínání. A hlavně to, že celý počítač byl s Ubuntu výrazně hbitější než s Windows. Samozřejmě jsem si užil několik veselých příhod s instalací TV karty, či nastavováním Compizu. Musím ale prohlásit, že se mi Ubuntu opravdu líbilo. Důvodů, proč jsem přešel na Mac bylo několik. Chtěl jsem počítač který nebudu slyšet, chtěl jsem malý počítač s pro mne vyhovujícím výkonem a chtěl jsem spolehlivý systém, který nebudu muset všelijak vylepšovat a složitě nastavovat a udržovat při životě. Také neměl být moc drahý. MacMini byla jasná volba. Koupil jsem končící model, do kterého jsem přikoupil paměť a celá ta legrace mě stála 13000,– Kč.

    Bylo pár věcí, na které jsem si zpočátku těžko zvykal, ale dnes se mi ovládání Macu jeví výrazně intuitivnější než Windows. Také je důležité zdůraznit, že jsem nepřecházel z Windows, ale z Ubuntu. Tím pádem pro mne ten přechod nebyl tak dramatický. Spoustu věcí jsem už měl zažitou právě z Linuxu. Chápu, že uživatel Windows musí být zmaten, když prvně sedí u Maca bez někoho, kdo by mu ukázal jak se s tím pracuje. Mnoho zvyků z Windows je třeba zapomenout. Například ta maximalizace oken. On je to vlastně takový nesmysl, protože na velkém monitoru jsem si okno stejně nikdy nemaximalizoval. Naopak pohodlné je, že okno se zvětší jen do velikosti kdy to dává smysl. Komu dole vadí dock, může si ho nechat schovávat (dá se na to nastavit klávesová zkratka), na malém displeji to chápu. Ale on se dá i zmenšit, takže nezabírá víc místa než dolní lišta ve Win. A i okna ve Windows se nemaximalizují přes lištu, to by musela být schovaná.

    Klasický argument o nedostatku aplikací na Mac je také nesmysl. Aplikací je dost. Důležité ovšem je, že na Macu nepotřebuji tolik různých udělátek bez kterých se ve Win nedalo normálně fungovat. Pak jsou třeba CAD aplikace, které pro Mac skutečně nejsou. Například Autocad LT. Většina mých kamarádů projektantů tak nemůže Mac používat. Zrovna tak znám lidi, co používají počítač na profesionální střih videa a ti zase o Windows nechtějí ani slyšet, utekli od nich k Final Cutu na Macu.

    Že existuje skupina frikulínů, kteří mají Mac jenom proto, aby ohromovali své okolí a vysedávají se svými jablečnými stroji po kavárnách tak, aby všichni viděli svítící jablka je také pravda. Na druhou stranu, nějakým notebookem od Asusu nebo HTC Touch HD2 s Windows by asi na nikoho dojem neudělali. Takže jestli jim to dělá dobře, tak ať si to užijou.

  20. Zed

    @bimboss Kdyby pán četl o něco pozorněji, neunikla by mu drobnost. LT, tato dvě písmenka odlišují od sebe dvě různé verze Autocadu. V textu rozdíl minimální, v ceně ohromný. Zatímco LT se dá pořídit za nějakých 35 tisíc. Verze bez těchto dvou kouzelných písmenek stojí téměř o 100 tisíc víc. A potíž je, že pro Mac je na trhu pouze ta dražší verze.

  21. Pingback: Inferno reloaded » Pro koho je vhodný iPad a proč?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..